Bizi Takip Edin:

Back To Top
İçerik Pazarlama Stratejinizi Geliştirmek İçin Kalite Kontrol Listesi

İçerik Pazarlama Stratejiniz İçin Kalite Kontrol Listesi

İçerik pazarlama stratejilerinin temeli, hem sosyal medya hesaplarınızda hem de web sitenizde olması gereken yüksek kaliteli içeriklerdir. Instagram, Facebook, Twitter, TikTok ve Google kaliteli içerikleri sever. Kullanıcılar düzenli olarak yüksek kaliteli içerik üreten web sitelerine ve sosyal medya hesaplarına hızlıca geri dönerler. Eğer bir sosyal medya hesabının veya web sitesinin içerik kalitesi durumdan duruma farklılık gösteriyorsa o markanın kullanıcı gözünde güvenirliliği azalabilir.

Aynı zamanda kötü yazılmış, sıkıcı ve yanlış içeriklere sahip web site ve sosyal medya hesaplarına kullanıcılar genellikle geri dönüş yapmaz. Yalnızca düzenli olarak kaliteli içerik üreten markalar güven ve ilgi kazanır. Kaliteli içerikler aynı zamanda arama motorlarında da aynı sebeplerden başarılı olmanıza yardımcı olur. Arama motorları kullanıcılara en iyi içerikleri, en güvenilir kaynaklardan ve kullanıcıların sorularını cevaplayacak şekilde sunmak amacıyla oluşturulmuştur. Google’ın açıklamalarına göre arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen siteler kaliteli içeriklere sahip olmak zorundadır. Kaliteli içeriğe sahip olmanın önemini anlıyoruz fakat gerçekten kaliteli içerikler ürettiğinizden nasıl emin olabilirsiniz?

Kalite asla bir tesadüf değil, daima akıllı bir gayretin sonucudur.

John Ruskin

Bir Kontrol Listesi İle İçeriklerinizin Kalitesini Nasıl Arttırabilirsiniz?

İçeriklerinizin kalitesini arttırmak için oldukça basit bir kontrol listesi yöntemi var. İçerik pazarlama stratejinizle birlikte oluşturacağınız kaliteli bir kontrol listesiyle içerik pazarlama hedeflerinizi sıralayabileceğiniz belli sayıda standartlar oluşturabilirsiniz. Kendinizi bunları yazmaya adapte ederek işlerinizi puanlayabileceğiniz çeşitli değerlendirmelere de sahip olabilirsiniz. Bu kontrol listesi ile içerik oluşturan tasarımcılarınızın veya ajansınızın onlardan ne beklediğinizi tam olarak anlamalarına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca, bu kontrol listesini şirketteki diğer kişilerle paylaşarak bu k

işilerin içeriklerle neye ulaşmak istediğinizi anlamalarını sağlayabilirsiniz.

İçerikleriniz İçin Kalite Kontrol Listesi Oluşturmanın Püf Noktaları

İçerik kalite kontrol listesi ona harfi harfine uymadığınız sürece faydasızdır. Kontrol listenizin etkili olması için standartlarınızla u

yuşmayan içerikleri yayınlamama niyetinde olmak zorundasınız. (Bu durum yayın planınızı kötü etkilese bile) Eğer sürekli istisnalarda bulunursanız içeriklerinizin kalitesini geliştiremezsiniz ve etkileşimi düşük içerikler paylaşarak da ilerleyemezsiniz. Bazen standartlarımıza uymayan içerikleri paylaşmayı tercih ederiz çünkü hiçbir şey paylaşmamaktansa bir şeyler paylaşma fikri daha mantıklı gelir. Fakat standartlarınıza uymayan ve kalitesi tartışılır içerikleri paylaşmak içerik kalitesini kesinlikle arttırmaz. Bunun yerine hiçbir şey paylaşmamak bile daha faydalıdır. 🙂 Bu sayede kalitesine güvendiğiniz içeriklere daha eleştirel bakabilir ve geliştirmek için aksiyonlarda bulunabilirsiniz.

 

Kalite Kontrol Listeniz İçin Soru Örnekleri

Bazı soru örnekleri kontrol listenize yardımcı olabilir. Örneğin ilk soru içeriklerinizi paylaşmanız konusunda tamam ya da devam sorusu niteliğinde olmalıdır. ‘’Kişisel olarak bu içeriği pazarlama uzmanları ve yöneticileriyle paylaşır mıyım?’’ Eğer cevap hayır ise bu içeriği kesinlikle marka hesabınızdan da yayınlamamalısınız. Bu soru sadece içeriğin hedef kitleyle uyumunu anlamak için değil aynı zamanda onlara değerli bilgiler sunabilmek için de sorulmalıdır. İkinci soru kritik bir soru örneği. ‘’Bu içerik, kullanıcıların başka kaynaklardan bulamayacağı kadar özgün mü?’’ Özgün olmak oldukça zordur. Fakat içerikleriniz içerik pazarlamanızın gücünü gösterecek kadar eşsiz olmalıdır. Eğer tam anlamıyla bu soruya evet diyemiyorsanız bunu evete çevirecek ihtiyaçlarınızı belirleyip onların üzerine gitmelisiniz. Bundan sonraki sorular içeriğin kalitesini artt

ırmaya yönelik olmalı. İçeriğin bilgilendiriciliği, eğiticiliği ve eğlendiriciliği hedef kitle için değerlendirilmeli ve içerik hedef kitlenin işlerini kolaylaştırabilmeli. Genel olarak her bir içerik için çeşitli standartlara sahip olmak içeriğin kalitesini geliştirmeye yardımcı olur. Bu standartlara uyum sağlamayan içeriklerin paylaşılması, ne yazık ki kaliteli içerik pazarlaması anlamında size bir şey katmaz.

İçerik Kalite Kontrol Listesi Nasıl Oluşturulur?

Bu liste istediğiniz uzunlukta olabilir fakat 8 soru ile sınırlamak işinizi kolaylaştırabilir. Yoksa çok uzun olursa bunu bir disipline dökemeyebilir ve uzun vadede kullanmayı tercih etmeyebilirsiniz. Bir araya getirip bir kontrol listesi oluşturabileceğiniz bir şablon:

  • 1-2 Tamam ya da Devam Standartı: Eğer içeriğiniz bu standartlara uygun değilse, içeriğinizi kesinlikle yayınlamayın.
  • 4-6 Standart: Bu standartlar pazarlama hedeflerinizle tamamen iç içe olmalıdır.
  • İçeriğinizin Yayınlanması İçin Gereken Minimum Standart Sayısı: Eğer içeriğiniz minimum standart sayınızı karşılamıyorsa, içeriği kesinlikle yayınlamayın.

İçeriklerinizi ideal biçime sokmak haftalar veya aylar sürebilir, bu son derece normal. Önemli olan belirlediğiniz standartlardan ve kalite listenizden kopmamak. Yazımızı beğendiyseniz bize bir yorum bırakabilir ve daha çok kişiye fayda sağlaması için paylaşabilirsiniz 🙂 SIM Creative & Digital olarak, size özgün ve kaliteli içerikler oluşturmak için daima hazırız!

Post a Comment