Bizi Takip Edin:

Back To Top
sosyal medya pazarlaması yönetim araçları

Sosyal Medya Pazarlaması İçin Zaman Yönetimi

Sosyal medya pazarlaması için benzersiz, ilginç ve ilgi çekici sosyal medya içeriği oluşturmak , belki de var olan en zorlu pazarlama görevlerinden biri olabilir 🙂  Sadece üretmek değil, aynı zamanda düzenli olarak içerik yayınlamanız gerekir; disiplin olmadan sosyal medyada herhangi bir ilgi görmeniz mümkün değildir. 

Markaların sosyal medyalarını etkili bir şekilde yönetmelerini kolaylaştıracak bazı zaman yönetimi ipuçlarına bakalım. Bu önerilerle zamandan tasarruf edebilmeli ve pazarlama stratejilerinizi hedeflerinize ulaşmak için yönlendirebilmelisiniz.

Sosyal medya pazarlaması için bir takvim oluşturun

sosyal medya pazarlaması yönetim araçları

Sosyal Medya Pazarlaması İçin Zaman Yönetimi İpuçları

Farklı pazarlama uzmanları, sosyal medyada içerik yayınlamak için farklı zamanlamalar ve sıklıklar önerebiliyor. Bazıları, farklı saat dilimlerinde hedef kitleyi yakalamak için günde birkaç kez yayınlamanız gerektiğini söylerken, diğerleri bunu yapmanın takipçilerinizi rahatsız edebileceğini söylüyor.

Her durumda, etkileyici içerik oluşturmanız beklenir. Youtube’da her hafta yeni bir video yüklemek bile, her gün video yükleyen içerik grupları varken yavaş kabul edilebiliyor. Sadece bu değil, birçok sosyal medya algoritması , yeni gönderilerle sık sık profilini sık sık güncelleyen ve içeriklerinin oluşturduğu etki ile kullanıcılara platformda daha çok zaman harcattığı için kullanıcıları ödüllendiriyor gibi görünüyor.

Bu tür içerik oluşturucularla rekabet edebilmek için düzenli olarak içerik oluşturmanız ve zamanınızı yeterince iyi yönetmeniz gerekir, böylece son dakikada bir şeyler toplamaya çalışmaz ve içerik kalitenizi belirli bir standartta sürdürebilirsiniz. Kısacası sosyal medya pazarlaması ile markanızı yaşatmak istiyorsanız bir içerik takvimi oluşturmak zorundasınız.

İşte bir takvimin zamanı ve kaynakları yönetmenize yardımcı olacağı birçok yol:

  • Yaptığınız içeriği ve ne zaman yayına gireceğini takip edebilirsiniz.
  • Bir içerik oluşturma sürecine kimin atandığını ve bunları oluşturma ve paylaşma konusunda doğru yolda olup olmadıklarını izlemenize yardımcı olur.
  • Takvim, tatilleri, promosyonları ve diğer etkinlikleri hesaba katmanıza olanak tanır. Gönderilerinizi, önemli pazarlama etkinlikleri ve tatiller için ivme oluşturacak şekilde planlayabilirsiniz.
  • Bir içerik takvimi oluşturduğunuzda , içerik pazarlama stratejiniz için daha geniş bir perspektifine sahip olacaksınız, bu da gönderilerinizin mesajını ve tonunu istikrarlı tutmanızı sağlayacak.

Sosyal medya pazarlaması için bazen bir içerik takvimi oluşturmak, gelecek için tarihler ve gönderiler içeren bir excel sayfası oluşturmak kadar basit olabilir. Ayrıca, özellikle özel medya içeriği oluşturmayı desteklemek için geliştirilmiş sofistike araçlarla da çalışabilirsiniz. Zamanınızı daha etkili bir şekilde yönetmek için kullanmanız gereken araç türlerini keşfedebilirsiniz. Bir içerik fikrini farklı formatlarda nasıl daha etkili sunabileceğinizi ön görme şansı yakalarsınız.

İçeriğinizi en az iki hafta önceden planlayın. Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi büyük etkinlikler için daha erken başlamak ve bir strateji ve başarılı bir kampanya için ihtiyaç duyacağınız tüm tasarım öğeleriyle hazırlıklı olmak isteyeceksiniz.

Sosyal medya pazarlaması araçlarını kullanın

Uygulayabileceğiniz en büyük zaman kazandıran teknik, sosyal medya yönetim araçlarını kullanmaktır. Bugün, içeriğinizi birden çok sosyal ağ sitesinde aynı anda yönetmenize olanak tanıyan ücretsiz ve ücretli birçok araç bulunmaktadır.

Bir yönetim aracı seçerken aşağıdakileri dikkate almalısınız:

  • Sosyal medya entegrasyonları: Birçok sosyal medya yönetim platformu yalnızca belirli sayıda sosyal ağa bağlanır. Seçtiğiniz platformun işletmeniz için önemli olan ağlara bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmeniz gerekir.
  • Ağa özgü özellikler: Bazı yönetim araçları, belirli platformlar için daha iyidir. Bazı araçlar LinkedIn ile daha iyi çalışır, diğerleri ise yalnızca temel işlevler sunar. Tercih ettiğiniz sosyal ağ için ihtiyaç duyduğunuz tüm özelliklere sahip olduğunuzdan emin olmak için bir deneme yapmak veya müşteri desteğine ulaşmak önemlidir.
  • Zamanlama: Birçok yönetim aracı, sabit sayıda gönderi ücretsiz olarak planlamanıza izin verir ve bunun ötesinde premium üyelik almanız gerekir. Programlama özelliklerine bakın ve sizin için gerçekten işe yarayıp yaramayacağını kontrol edin.
  • Sosyal dinleme: Zamandan tasarruf etmenin bir yolu, belirli bir konu etrafındaki gönderilerin otomatik olarak bir raporda yer alması için sosyal dinleme araçlarını kullanmaktır. Marka hakkında konuşulanları, hashtag’leri, sektör konularını ve yararlanabileceğiniz ilgili bilgileri toplayan araçları arayın.
  • Analiz ve raporlama: İnsanların içeriğinize nasıl tepki verdiğini, kim olduklarını ve hangi gönderileri büyütmeniz gerektiğini anlamak, işletmeniz için kritik veri noktalarıdır. Bir yönetim aracının raporları birden çok platformda nasıl sunduğuna ve sağladıkları içgörülere ilişkin bir demo çalışma isteğin.
  • Fiyatlandırma: Bir diğer önemli husus ise premium bir sosyal medya pazarlama yönetim aracının parasını hakedecek kadar kullanıyor olmanız. Daha yüksek bir ürün katmanı, daha fazla işlev anlamına gelir, ancak aracı düzenli ve iyi kullanarak bu maliyeti gerekçelendirmeniz gerekebilir.

Her birinden en iyi özellikleri elde etmek için birden fazla sosyal medya yönetim aracı kullanabilirsiniz. Bu, çok fazla araçla uğraşmanıza yol açar, ancak deneme yanılma ile, sizin için iyi çalışan bir sosyal medya yönetim aracı bulmalısınız. Mutlaka ama mutlaka premium ücreti ödemeden önce bir demo talep ederek markanıza değer katıp katamayacağı konusunda kesin bir karar alın.

Verilerle performansı izleyin

Sonuç olarak, büyük bir ekibiniz ve bunu yönetmek için yeterli kaynağınız yoksa her sosyal medya platformunda oldukça planlı adımlar atmalısını En çok takipçiye, en çok etkileşime ve en yüksek dönüşüm oranına sahip olduğunuz en iyi sosyal ağı belirlemek daha sağlıklı olabilir.

B2C markaları için LinkedIn, müşteri bulmak için en iyi platform olmayabilir. Bu nedenle, orada bir varlığa sahip olmak, ancak içerik oluşturma çabalarınızı ve katılımınızı Instagram, Facebook hatta TikTok gibi platformlara odaklamak mantıklıdır.

Benzer şekilde, bir B2B şirketiniz varsa, Pinterest’in endüstriyel müşteriler bulmanızda size hizmet etmesi pek olası değildir. Her bir platformda içeriğinizin performansını izlemeye başlarsanız, ilerleyen süreçte önemli ölçüde zaman ve kaynak tasarrufu sağlayabilirsiniz. Elinizdeki verilerin ışığında, hangi platforma odaklanacağınızı ve diğer ağlarda varlığını basitçe sürdürebileceğinizi belirleyebilecek bir konumda olacaksınız.

Sonuç

Sosyal medya yönetimi, zaman alan ancak önemli bir pazarlama faaliyetidir. Ancak, zamanınızı tamamen tüketmesi gereken bir şey değildir, aksi takdirde size sunulan diğer fırsatlardan yararlanmayı kaçırabilirsiniz. Burada sunulan fikirlerle, sosyal medya etkinliklerinizi daha iyi ele alacak ve ayrıca diğer pazarlama görevlerini daha net yönetebileceksiniz. Sosyal medya yönetimi için profesyonel destek almak isterseniz buraya tıklayarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 🙂

Post a Comment