Bizi Takip Edin:

Back To Top

Sosyal Dinleme ve Influencer Marketing

Daha önce olmasa da, içinde bulunduğumuz mevcut pandeminin bir sonucu olarak, muhtemelen zaten bir sosyal dinleme aracına yatırım yapmışsınızdır. İş liderlerinin% 51’inin koronavirüs salgını sırasında sosyal dinleme platformlarından tüketici içgörüleri aldığını biliyor muydunuz?
Aynı sosyal dinleme araçlarının influencer pazarlama çabalarınız için son derece faydalı olabileceğini de biliyor muydunuz?
Yoksa influencer pazarlaması konusunda hala bir adım atmadınız mı?

 

Pandemi, tüketicilerin ve alıcıların satın alma ve araştırma yoluyla önceliğin dijitale gelmesini sağlamıştır ve çoğu platformda birçok marka için organik sosyal erişimin azalmasıyla, influencer pazarlama, ne olursa olsun ve endüstri farketmeksizin güvenilir kullanıcıların ağızdan ağza pazarlamayı teşvik etmenin benzersiz bir yolunu sunar.

 

 

Neyse ki, insanlar daha çok konuştuğu için evden çalışmak bize sosyal dinleme için daha fazla fırsat veriyor. Bunu akılda tutarak, influencer pazarlama için sosyal dinlemeyi nasıl kullanabiliriz? Bunun nasıl yapıldığına bir bakalım.

 

 

Influencer pazarlamanın faydalarını bilmek, neden sosyal dinlemenin bir sonucu olduğunu görmenize yardımcı olacaktır.

Şu anda, insanlar yüz yüze alışveriş yapmaktan kaçındıkça, öncelikle online olarak toplanmalıdır. Aynı zamanda, insanlar birbirlerini görmeden bağlantı kurmaya çalışırken sosyal medya kullanımı teşvik ediliyor.

Bu nedenle sosyal kanıt, güvenilirliği eskisinden daha verimli bir şekilde kazanmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

Influencer pazarlama için sosyal dinlemeyi uygulamanın bir başka nedeni de hedef kitlelere ulaşmaktır. Mağazada birinci sınıf raf alanı satın almak eskisi gibi çalışmıyor. Mağazaya göz atarken bile, insanlar bilgisayarlarından ne satın alacakları konusunda giderek daha fazla karar veriyorlar.

 

 

Aynı zamanda, niş kitlelere sahip mağazalar, azalan fiziki trafik nedeniyle pandemi sonrası bir dünyada hayatta kalma konusunda daha fazla sorun yaşayabilir. Influencer pazarlama, herhangi bir reklamcılık biçiminden daha iyi bir şey yapar: engelleri aşar.

Örneğin, insanlar konuşulan dili anlamasalar bile dünyanın her yerinden evcil hayvan videoları izliyor. Aynı şekilde, birçok dünya çapında moda veya güzellik trendlerini takip edebiliyorlar.

 

 

Elbette bu başka bir zorluğu da beraberinde getiriyor: doğru influencer’ı bulmak.

Hangi sektörde olursanız olun, iş için rekabet eden pek çok influencer’ın olacağı kesin. Herkes fark edilmek için çok çalışıyor.

Aynı zamanda, doğru influencer’a sahip olmak influencer pazarlama kampanyasını başarılı yapabilir veya bozabilir.

 

Yanlış influencer seçmek, başarısızlıktan daha kötü sorunlara neden olabilir: Bazen, kötü davranan influencerlar, onları işe alan markaları kötü bir şekilde yansıtabilir ve bu da bir halkla ilişkiler kabusu ile sonuçlanabilir.

 

 

Halkla ilişkiler endişeleri , dikkate alınması gereken dolandırıcılık ve izleyici faktörleri vardır. Bazı influencerlar, piyasadaki görünür değerlerini artırmak için hileli uygulamalara girişirler. Bazıları uygun niş kitle içinde bile yanlış izleyiciye sahip olabilir. Ya da rakip bir ürünü tercih edebilir ve sattığınız ürünü destekleyemeyebilirler.

 

 

Kısacası markanız için doğru influencerları seçmek zor olabilir. Sizi utandırmayacak birini bulmanın yanı sıra, seçilen influencerın etkili olması gerekir. Bunun bir yolu, doğru kitleye hitap etmelerini sağlamaktır.

Influencer pazarlama için sosyal dinleme kullanımıyla bunu başarmak çok daha kolay. Bunun nedeni, çok fazla çalışmadan hali hazırda markanızın hitap ettiği insanları bulabilmenizdir.

 

 

Influencerların her biri hakkında yeterince bilgi edindikten sonra, her kampanya için seçmiş olduğunuz kişiye yaklaşma zamanıdır. Unutmayın, ilk tercihinizin hayır dediği durumlar için aklınızda bir tane olmasını isteyebilirsiniz.

 

 

Bir influencer’a yaklaşırken, onun içeriğiyle biraz ilgilenmiş olmanız önemlidir. Bu, sadece ticari bir işlemden ziyade o kişiyle ilgilendiğinizi gösterir. Bunu yapmazsanız, ilk önce ilişkiyi geliştiren rakipleriniz tarafından boğulma riskiniz vardır.

Ardından, ortak çalışma fikrine ulaşmanın zamanı gelir. Koşullar görüşüldükten sonra, hem influecer hem de ekibiniz öldürücü içerik oluşturmaya ve yayınlamaya hazırdır.

 

 

Hem ortak çalışma sırasında hem de sonrasında sonuçları takip etmek önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, web sitenizdeki ve sosyal medya profillerinizdeki etkinliği izlemeye yardımcı olabilecek analiz yazılımıdır.

Bununla birlikte, influencer pazarlama için sosyal dinleme de etkiyi ölçmeye yardımcı olur. Bunun nedeni, sponsorlu içerikle herhangi bir şekilde etkileşime girdiğinde bunu gösteren sosyal dinleme uyarılarının oluşturulabilmesidir. Sadece anlık reaksiyonları değil, aynı zamanda bu üç ve dört katmanı da takip edebildikleri için bu gerçekten çok değerli bir araçtır.

 

 

Son olarak, işbirliği başarılı olursa, aynı influencer ile başka bir tane kampanya yapmayı düşünün. Bu aynı tür bir işbirliği veya farklı bir işbirliği olabilir.

 

 

Ekibinize yeni influencerlar getirmek için bu teknikleri kullanmaya devam etmelisiniz. Arama motoru optimizasyonunuzdan yararlanmanıza yardımcı olacak bir araç olarak bile sosyal dinlemenin ne kadar faydalı olduğunu zaten biliyorsunuz.

Zamanla, influencer pazarlama için sosyal dinlemeyi kullanarak, markanızı sosyal medyada ve tüm dijital pazarlamanızda sürekli başarıya hazırlıyorsunuz.

 

 

Sosyal medya yönetimi konusunda hizmetlerimizden yararlanmak için daima bize ulaşabilirsiniz. 🙂 Bizi Instagram’da da takip etmeyi unutmayın 🙂

 

Post a Comment