Bizi Takip Edin:

Back To Top

Sosyal Medya İle Müşteri Artırmanın 5 Yolu

Bir e-ticaret işletmesine sahipseniz, sosyal medya hesaplarınızın önemini ne kadar anlatsak az kalır. Bir Facebook veya Instagram hesabı oluşturmak, şirketinizin çevrimiçi varlıklarını kullanıma sunmanın başlangıç ​​aşamalarından sadece biridir.

Sosyal medyayı şirketinizin satış döngüsüne entegre etmek için pasif bir yaklaşımınız varsa veya sosyal medyayı hiç kullanmıyorsanız, bu yazımız tam size göre. 🙂

Sosyal Medya, E-Ticaret Şirketleri İçin Neden Önemlidir?

Kolay cevap aşağıdaki istatistiklere bakmaktır :

  • Facebook’un 2,4 milyar aktif kullanıcısı var.
  • Y kuşağının neredeyse% 60’ının Instagram hesabı var.
  • İnsanlar “çevrimiçi zamanlarının” % 30’unu sosyal medyayı kullanarak geçiriyor.

Şimdi, bu şaşırtıcı rakamları, bu sosyal medya platformlarının her birinin doğrudan ve dolaylı olarak trafik oluşturmak, potansiyel müşteriler oluşturmak ve sitenizde dönüşümler sağlamak için kullanılabileceği gerçeğiyle birleştirin. Aslında, sosyal medya oyunundaki en büyük iki oyuncu olan Facebook ve Instagram’ın her ikisinin de doğrudan kullanıcı arayüzlerine yerleştirilmiş vitrinleri vardır.

Sosyal medyayı aktif olarak şirketinizin stratejisine ve operasyonlarına dahil etmeye başlamanın bir diğer önemli nedeni, rakiplerinizin de sosyal medyada bulunmasıdır.

Pekala, şimdi dikkatinizi çektiğimize göre, konuya gelme ve ilk etapta bu makale bağlantısını tıklamanızın nedenini haklı çıkarma zamanı. 🙂 İşte e-ticaret sonuçlarını artırmak için sosyal medyadan yararlanabileceğiniz kanıtlanmış yollar.

Başlıklar:

  1. Doğru Platformları Seçin ve Akıllıca Kullanın
  2. Platformla İlgili İçerik Oluşturun
  3. Görsel Olarak İlgi Çekici İçerik Oluşturun
  4. Sosyal İspatınızı Tanıtın
  5. Sosyal Medya Topluluğunuzla Etkileşim Kurun

1. Doğru Platformları Seçin ve Akıllıca Kullanın

Enerjinizin her bir zerresini Facebook ve Instagram’dan TikTok ve YouTube’a kadar her şeyi kapsayan bir sosyal medya stratejisine aktarmadan önce , bunların her birinin kitleniz için ne kadar uygun olduğunu düşünün . Ürününüz için uygun olmayan platformlarda genel giderleri boşa harcamamanız çok önemlidir.

Verimliliklerini artırmak isteyen işletme yöneticilerine satış mı yapıyorsunuz? yoksa hedef kitleniz kelimenin sadece bir kediye sahip olan biri mi?

Yatırım yaptığınız sosyal medya kanallarının hedef kitlenize hangi oranda sahip olduğunu bilmeniz kritik önem taşır. Bu platformların her biri, satış yapmaya çalıştığınız kişiler için uygun olabilecek veya olmayabilecek benzersiz işlevlere, içerik türlerine, itibarlara ve topluluklara sahiptir.

Demografi de burada gerçekten büyük bir rol oynuyor. Kimin hangi platformu kullandığını anlamak ve bu verileri hedef kitleniz hakkında bildiklerinizle karşılaştırmak çok önemlidir.

2. Platformla İlgili İçerik Oluşturun

Platform seçiminiz, büyük ölçüde, takipçilerinizle paylaşacağınız içerik türünü yönlendirir. Nitelikleri görsel olarak en iyi şekilde temsil edilen bir ürün (veya esas olarak estetik nedenlerle satın alınan bir ürün), görsel içeriğe öncelik veren Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya platformları için idealdir. İletişim, etkileşim ve tartışmada gelişen ürün ve hizmetler, Facebook veya Twitter gibi platformlar için daha uygun olacaktır. Müşteri deneyimi başarılı bir sosyal medya stratejisinin kritik bir parçası olduğu için, hayati önem taşıyan şey, içeriğinizin izleyicilerde bir duygu uyandırmasıdır.

3. Görsel Olarak İlgi Çekici İçerik Oluşturun

Çekici görsellere sahip bir içerik, salt metin yayınlardan 2-3 kat daha fazla etkileşim alabilir. Kullanıcı etkileşimi, sosyal medya başarısı için çok önemlidir. Size potansiyel müşterilerinizi tanıma, bir topluluk duygusu geliştirme ve markanızı tanıtma fırsatı verirken aynı zamanda gönderinin erişimini de geliştirir.

Hem Facebook hem de Instagram’ın yayın oluşturma algoritmaları, çok sayıda kaydetme, beğeni, paylaşım ve yorum alan gönderileri tercih eder. Sohbetleri beğenen veya teşvik eden gönderiler oluşturuyorsanız, görülme şansınızı önemli ölçüde artırıyorsunuz demektir. Bu platformların her ikisi de ilgili içeriği ilgili kullanıcıya sunmak için tasarlanmıştır. Sosyal medya platformlarına göre, bir kullanıcının gözlerini bilgisayarda veya mobil ekranda ne kadar uzun süre sabit tutabilirlerseniz o kadar iyidir.

Bir e-ticaret şirketi bu yaklaşımdan nasıl yararlanabilir? Gerçekten basit: Görselliği kullanın. Takipçilerinizde yankı uyandıracak görseller. Ürününüzle ilişkili görsel tonu düşünün ve bunun, gönderdiğiniz görüntülerle düzenli ve tutarlı olduğundan emin olun. Çarpıcı görseller yüksek oranda dikkat çekecektir.

4. Sosyal Medya ile Sosyal Kanıtınızı Tanıtın

E-ticaret başarısı ile sosyal kanıt arasında son derece güçlü bir ilişki var. Mevcut müşterilerin ürünle memnun edici bir deneyime sahip olduklarını paylaşmak, online alışveriş yapanların kararlarında en büyük etkenlerden biridir.

E-ticaret dünyasında, ürün kullanıcılarının görüşleri çok ciddiye alınır. Mutlu müşteriler daha fazla müşteri ile sonuçlanır. Sonuç olarak, şirketler müşteri geri bildirimleri, derecelendirmeleri ve referansları almak için çok çaba sarf ediyor.

Önemli olan, bir müşterinin size kullanılabilir geri bildirimler göndermesin kolaylaştıran iletişim kanalları oluşturmanızdır. Kayıtlı müşterilere sunulan formlar güzel bir yoldur. E-posta yoluyla ulaşmak ve online mağazanıza entegre üçüncü taraf araçlar da bir seçenektir.

Ayrıca, sosyal medya kanallarının kesinlikle bu tür içerikler için özel olarak tasarlandığını da belirtelim.

5. Sosyal Medya Topluluğunuzla Etkileşim Kurun

Sosyal medya etkinliği sadece takipçilerinize mesaj yayınlamakla ilgili değildir, onları satış huninizde bir yere yerleştirmek umuduyla çalışmalarınızı güncellemelisiniz. Takipçi sayınızı büyütme ve marka sadakati yaratmanın dışında sosyal medyada markanızı savunan ve tanıtan marka elçileri yaratmalısınız.

Eğer sizi sevenlere sahip çıkar ve onları mutlu ederseniz onlar da size mutlu olmak isteyen yeni kullanıcılar getirecektir. Rakiplerinize karşı sizi savunan marka elçileri, paha biçilemez bir reklam kaynağıdır. Size sonsuz güven duyan bu müşterileri çeşitli şekillerde ödüllendirmeli ve ayrıcalıklı olduklarını her zaman hissettirmelisiniz.

Zor konuşmalardan çekinme

İnsanlar yardım istemek veya şikayet etmek için sosyal medya hesaplarınızı kullanacaklar. Bu davranışlar son derece normal, onlardan sadece Facebook sayfanızda yapmalarını istediğiniz şeyi yapmalarını beklemeyin. Bunu bir engel olarak değil, bir fırsat olarak görmeye çalışın. Bir kullanıcı size ürününüzün beklentilerini nasıl karşılamadığına dair “Garip bir soru” sorduğunda veya “sızlandığında”, müşteri hizmetlerine olan inanılmaz bağlılığınızla, onları ve konuşmayı takip eden herkesi memnun etmek için nadir bir fırsatınız olur. Bu, müşterilerinizin mutluluğunu ne kadar ciddiye aldığınızı göstermek için mükemmel bir fırsattır.

Sohbet başlatın

Bir sosyal medya gönderisine yapılan her yorum, bir sohbeti başlatmak için bir fırsatı temsil eder. Her konuşma, bir müşteri veya müşteriyle ilişki kurma fırsatını temsil eder. Pratikte bu, sosyal medya hesaplarınızı her kim yönetiyorsa, bir fırsat ortaya çıktığında aktif olarak bir tartışmayı teşvik etmenin yollarını bulması gerektiği anlamına gelir. Sadece bir yorumu beğenmek sayılmaz. En azından, “Geri bildirim için teşekkürler :)” demek daha iyidir, ancak yine de takipçilerinizin oluşturmaya çalıştığınız topluluğun bir parçası olduğunu hissettirmek için yeterli değildir.

Yorumcunuza bir soru sorun.  Onlar hakkında daha fazlasını öğrenin. Mümkünse topluluğun diğer üyelerini de dahil edin. Marka sadakati, şirketin ailesinin bir parçası olduğunuzu hissetmenizden gelir – izleyicilerinize, bunların satış huninizde sadece isimsiz bir giriş olmadığını bildirin. Hiçbirimiz bu şekilde hissetmek istemiyoruz.

Markanız sosyal medyada etiketlendiğinde bu, sohbetlere devam etmek için harika bir fırsattır. Bu adımlar, minnettarlığınızı ifade etmenin ve bir kitle oluşturmanın harika bir yoludur.

Sonuç

Sosyal medya, insanların birbirleriyle ve şirketlerle etkileşiminde devrim yarattı. Ancak her zaman yenilik yapmak için fırsatlar var. Bu yazı gibi kılavuzları kullanmak ve uzmanların tavsiyelerini takip etmek harika bir fikir. Ancak yeni bir şey denemek için ajans seçimini gözden kaçırmayın. Sosyal medya platformları, kullanıcıların ilgisini sürekli olarak çekecek özellikler bulmaya teşvik edilir. Bu gelişmelerden haberdar olun ve her zaman satış huninizi daha etkili hale getirmek için yaratıcı yollar arayın. Sosyal medya yönetimi konusunda hizmetlerimizden yararlanmak için daima bize ulaşabilirsiniz. 🙂 Bizi Instagram’da da takip etmeyi unutmayın 🙂

Post a Comment