Bizi Takip Edin:

Back To Top

Girişimcilik Hakkında Anlatılan 7 Efsane

Girişimcilik bazen çok kazançlı bazen de zararlı olabilir, bazen her ikisi de. İnsanlar girişimciliği lunaparklardaki hız trenlerine binmek gibi diye tanımladıklarında gerçekten abartmıyorlar. Bir bakmışsınız yatırımınızın büyük bir kısmı kaybolmuş, bir bakmışsınız çok büyük başarılar kazanmışsınız. Girişiminizi piyasaya sürmeden önce kendinize belli sorular sormalısınız, ne yazık ki girişimcilik herkese göre değildir. Aynı zamanda her yerde birbirinden değişik girişimcilik efsaneleri dolaşmaktadır. “Efsane” olarak tanımladığımız, girişimcilik hakkında doğru bilinen yanlışlardan bazıları:

1.Efsane: Fikriniz En Önemli Şeydir

Bir işe başlamak için tabii ki bir fikriniz olmalıdır fakat bazı insanlar fikre o kadar çok ağırlık veriyorlar ki fikrin arkasındaki stratejiyi göz ardı ediyorlar. Dünyadaki en iyi fikri bulmuş olabilirsiniz fakat güçlü bir strateji yaratmadıysanız fikir hiçbir yere ulaşamaz. Hedef pazarınızı belirlemeli, onlarla nasıl iletişime geçeceğinize karar vermelisiniz. Bunun dışında kısa ve uzun çaplı hedefleriniz neler, ne kadar bütçeye ihtiyacınız var ve ne zaman kâr edeceksiniz gibi soruları cevaplandırmalısınız. İdeal olarak işi keşfetmeye bir iş planı oluşturarak başlamalısınız. İş planınız yüzlerce sayfa olmak zorunda değil fakat bu plan başarılı bir iş yürütmek için tüm gerekenleri kapsamalıdır.

2.Efsane: Çalışma Saatlerini Kendiniz Ayarlarsınız

 

Sabah 9 akşam 5, pazartesiden cumaya bir çalışma düzenine bağlı değilsinizdir fakat bu, çalışma saatleri üzerinde komple bir kontrole sahip olduğunuzu göstermez. Teknik olarak asla çalışmayı bırakamazsınız. Çalışma saatlerinizi planlayıp kendinize göre ayarladığınızda uygun zaman periyotlarında işlerinizi etkili bir şekilde halledebilirsiniz. Fakat bu saatler dışında bir şeyle karşılaştığınızda bunu halletme sorumluluğu yine tamamen size aittir.

3.Efsane: Başarılı Olduğunuzu Hemen Anlarsınız

Bu konuda realist olmalısınız. Örneğin çok başarılı viral çalışmalar neredeyse bir senelik çalışmanın ürünleridir, bunu her zaman hatırlamalısınız. Üç haftalık veya üç aylık zaman dilimlerine göre başarıyı gözlemlemek iş stratejinize ve gelişiminize katkı sağlamaz. Temel hedeflerinizi koyup sonrasında küçük kilometre taşları tanımlamak daha iyidir. Bu sayede zaman çizginize göre daha gerçekçi olup şu ana kadarki gelişiminizi takip edebilirsiniz. Bu yaklaşımla eğer kilometre taşlarınıza ulaşamamışsanız stratejinizi tekrardan gözlemlemek için büyük resme bakabilirsiniz.

4.Efsane: Tek Kişilik Gösteri Sergiliyorsunuz

Bu şekilde düşünmek kesinlikle hayatınızı zorlaştırır. Eğer bir ortak, takım, ajans, mentor ya da sevdiğiniz kişiler sizi deste

klerse daha hızlı büyüme fırsatına sahip olursunuz.

5.Efsane: Zengin Olacaksınız

Oldukça başarılı olabilirsiniz fakat aynı zamanda kendinize rahat bir yaşam ortamı oluşturmalısınız. Çoğu girişimci işe sadece para için başlamaz, amaçları yeni bir şey inşa etmektir. Para hayat için önemli bir faktör olarak görülürken girişimcilik için temel amacınız olmamalıdır. Eğer olursa bu süreçten çok da keyif alamayabilirsiniz.

Bütün büyük işler, küçük başlangıçlarla olur. 

Cıcero

6.Efsane: Başarılı Olmak İçin Yatırıma İhtiyacınız Var

Her girişimci işe büyük büyük bütçelerle ya da başkalarından yatırım alarak başlamaz. Tabii ki girişiminizin birçok masrafı olacaksa bunu dikkate almalısınız. Fakat risk almaya karşıysanız konu para kararlarına geldiğinde birine ya da bir kuruma bağlı olmak sizin için en iyi opsiyon değildir. Dikkatli finansal ve gelecek planlamalarıyla başlangıçtaki riskleri minimuma indirebilirsiniz. Bu bazı durumlarda başlangıcı yavaşlatsa da zamanla başarılı bir iş inşa edebilirsiniz.

7.Efsane: Büyük Riskler Alan Biri Olmak Zorundasınız

Tabi ki girişimcilik bazı riskleri beraberinde getirir. Yeni bir işe girişerek düzenli maaşınızdan vazgeçmek bir risktir ve bu işteki başarı veya başarısızlık tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Bazen risk arttıkça getirileri de artabilir fakat aynı zamanda götürdükleri de çok olabilir. Yüksek riskler olmadan yavaş ve sabit bir hızla büyümek iş başarınızın kontrolünün sizde olduğunu hissettirir. Girişimciliğe gözleriniz açık ve mücadele etmeye hazır bir şekilde girişmelisiniz. Bu bazen girişimcilik vizyonunuza sert ve gerçekçi bir değişim gerektirebilir. Girişim türünüze göre kendi kendinizi kontrol edebilir ya da bir başkasından işinizi kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

SIM Creative & Digital olarak girişimlerinizin başarıya ulaşması adına marka stratejisi, kreatif tasarım, dijital reklamcılık prodüksiyon ve organizasyon hizmetlerimiz ile daima yanınızda olmaya hazırız. 🙂

Post a Comment