Bizi Takip Edin:

Back To Top
web sitenize ziyaretçi çekmek için 6 hamle

Web Sitenize Ziyaretçi Getirecek 6 Hamle

Web sitenize organik olarak ziyaretçi getirmenin dinamikleri her yıl biraz daha değişiyor. Peki kullanıcıların yeterince dağınık olan dikkatini web sitemize çekmek için yeni dönemde neler yapabiliriz?

Sesli Arama Komutları

Mobilde sesli arama komutunun kullanılması %50 seviyesine gelmiş durumda. Tabii ki kullanıcıların sesli aramaları ve yazılı aramaları arasında hem kelime hem de ifade farklılıkları olduğu için önümüzdeki dönemde SEO stratejinizdeki anahtar kelimeleri seçerken bu konuda daha detaylı düşünmelisiniz. Kullanıcılar dijital deneyimlerine hız katmak istediği için artık yazmakla vakit kaybetmemek için akıllı telefonlarına genellikle “Hey Siri” veya “Okey Google” diyerek arama motorlarında aratmak istedikleri kelime öbeklerini sesli komut ile iletiyorlar. Bunun sonucunda da SEO anlamında yeni anahtar kelimeler ortaya çıkıyor. 

Web Sitenize Sık Sorulan Sorular

Google Sık Sorulan Sorular ile kullanıcılara faydalı bilgiler veren siteleri artık daha çok seviyor. Bu durumda kullanıcılardan gelen soruları SEO tekniklerine uygun olarak detaylı bir şekilde sitenizde yer vermeli ve meta açıklamalarını önemli anahtar kelimeleri kullanarak doldurmanızda fayda var. Böylece arama sonuçlarındaki sıralamalarınızda gözle görülür bir fark elde edebilirsiniz. Eğer yeni bir markaysanız ve size sıkça sorulan soru yoksa, gelecekte gelebilecek potansiyel soruları düşünerek cevaplandırabilirsiniz. Ayrıca ürün veya hizmetinizden hiç haberi olmayan insanlara da anket yaparak bu soruları belirleyebilirsiniz. 

Anlık Push Bildirimleri 

Push bildirimlerinin dönüşüm oranı e-posta dönüşümleri ile ciddi bir rekabet içerisinde. E-posta pazarlama yapıyorsanız devam edin ancak dönüşümlerinizi artırmak için web sitenizde push bildirimlerini de aktif etmeyi unutmayın. Düzenli aralıklarla kullanıcıları sıkmadan kendinizi hatırlatacak otomasyonlar kurun. Bu aşamada sitenizde bir Çerez Politikası sayfası oluşturarak kullanıcıları çerezler konusunda yasal olarak bilgilendirmeniz gerektiğini unutmayın. Ziyaretçilerinizden alacağınız bildirim gönderme izni doğrultusunda özel kampanya ve indirimlerinizi anlık olarak sizinle ilgilenen kitleye duyurabilecek ve sıcak trafik yaratabileceksiniz. Bildirim gönderdiğiniz anda Google Analytics üzerinden gerçek zamanlı trafik takibi yaparak bildirimlerinizden gelen kitleyi daha anlamlı verilere dönüştürmeyi de ihmal etmemenizi öneririz. 

Blog Yazılarında Yıl Belirtmek

Blog yazılarınızın başlığına yıl eklerseniz içeriğinizin güncel ve yeni olduğunu hem Google’a hem de kullanıcılara daha hızlı göstermiş olursunuz.⁣⁣ Ayrıca, güncel verilere ulaşmak için yıl ekleyerek arama yapan kullanıcıların sayısı her geçen gün artmakta. Ufak ancak bir o kadar da etkili olan bu detayı uygulamakta her zaman fayda var. Google çok sayıda içeriği değil, güncel ve güvenilir içerikleri daha çok sahiplenmektedir.
Web sitenize ziyaret

Web sitenize dijital hediye ile ziyaretçi getirin

Dijital Hediyeler Sunun 

Web sitenizi cazip hale getirecek ve sizi rakiplerinizden ayrıştıracak dijital faydalar sunmalısınız. Örneğin bir e-kitap, rehber, infografik ya da hesaplama yapmaya yarayan basit bir eklenti sitenizi daha çok hatırlanmaya yardımcı olabilir. Bu sayede ürün ve hizmetleriniz dışında kullanıcılara sitenizi düzenli olarak ziyaret etmeleri için yeni sebepler sunmuş olursunuz. Tabii ki bu hediyeleri düzenli olarak güncellemek çok önemli. Kullanıcı deneyiminde yaratacağınız ufacık bir iyileşme, kullanıcıların sizi yakın çevresine önerme ihtimalini de artıracaktır.

Web Sitenize Çoklu Dil Tercümesi

Web sitenizi ve içeriklerinizi sadece İngilizce’ye değil, birden çok dile çevirmeniz hem coğrafi kapsamınızı genişletecek hem de Google’ın gözünde kullanıcılara daha fazla yardımcı olmak istediğinizi gösterecek.⁣⁣ Tercüme edilecek dil seçiminde hedef ülke veya coğrafyanızın önemi büyük olmakla birlikte, özellikle İspanyolca ve Rusça gibi geniş coğrafyalarda kullanılan dilleri tercih etmeniz büyük bir avantaj olarak size geri dönecektir. Tabii ki kullandığınız SEO eklentisinde de konu başlığı ve meta açıklamaları çevireceğiniz dile göre güncellemeyi ihmal etmemelisiniz.
Google tarafındaki SEO algoritmaları hızlı güncellemeler ile sürekli olarak kendini geliştirmekte. Ancak kullanıcı davranışlarını iyi gözlemlediğiniz takdirde Google’ın SEO alanında güncelleyeceği önem sırasını da herkesten önce kavrama şansı yakalarsınız. Çünkü Google’ın en büyük amaçlarından biri kendi kullanıcılarına faydalı sitelere yönlendirebilmek ve kullanıcı deneyimlerini yükseltmek. Aksi takdirde kullanıcılar Google’ın bile güvenirliğinden şüphe etmeye başlayacaklardır. Her gün milyonlarca site ve içeriğin sonucu yayılan sahte ve zararlı bilgi kirliliğini önlemek için ince bir eleme yapan Google, kendi yapay zekasında kullanıcılar için en hızlı, faydalı ve güvenilir içeriği bulmak üzerine binlerce test yapmaktadır.
SEO Ağacınızı büyütmek için sıradaki yazımıza göz atabilirsiniz. Aklınıza takılan bir nokta varsa lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Sıradaki yazımızda görüşmek üzere 🙂

Yorumlarınızı Bekliyoruz