Bizi Takip Edin:

Back To Top

SEO Ağacının Kökleri ve Meyveleri Nasıl Büyür?

SEO içerik pazarlaması için güçlü bir araç. Peki ağacın kökleri ve meyvelerine benzetmek nereden geliyor? Hemek açıklayalım, arama motoru optimizasyonları uzun soluklu emek ve özveri ile yüksek getiriler sağlayabiliyor. Arama motoru optimizasyon süreçlerinde 100 metre koşucusu değil maraton koşucusu olmak gerekiyor. Ancak o zaman tüm bu detaylı işlemlerin meyvesini alabiliyorsunuz. Eskiden SEO denildiğidce akla arama sonuçlarında daha yukarıda çıkmak için bloglara ve makalelere yerleştirilen anahtar kelimeler geliyordu. Şimdi SEO evrimleşerek hem kullanıcılara hem de markalara daha çok yardımcı olabiliyor. Dijital pazarlama uzmanları SEO analizi yaparak tüketicilerin ihtiyaçlarını öğrenip bunlara göre içerik üretebiliyorlar. Bu içerik tüketici deneyimini ve yatırım getirisini arttırabiliyor. Çoğu reklamcı tarafından içerik pazarlama ve SEO güçlü potansiyeli olan konular olarak görülüyor.

SEO tüketicilerin sesidir ve güçlü içgörüler sağlar. Fakat sadece SEO başarıyı garanti edemez. İçerik pazarlama da keza aynı şekilde. Bu ikisi birlikte tüketici deneyimini oluştururlar. Bu ikisini birleştirebilen markaları için dijital dünyada çok büyük fırsatlar beklemektedir. Peki bunu yapmanın yolları neler?

İçerik ve SEO Tüketici Yolculuğuna Nasıl Işık Tutar?

Google’de arama yapmanın ilk zamanlarından beri dünya değişim gösteriyor. Önce telefondan telefona büyük bir değişim gerçekleşti. Sonrasında yerelden daha çok yerele ve daha sonra da yazıdan sese değişimler gerçekleşti. Yıllar önce Google arama motoru sonuçları sayfası yalnızca linkleri gösterirdi. Şimdi bu sayfa oldukça bağlamsal, görsel, çeşitli olmakla birlikte video, fotoğraf ve yerel sonuçları gösterebiliyor. İnsanların medyayı tüketme şekilleri değişti. Artık herkes medyayı aynı şekilde tüketmiyor. Tekli tüketici yolculuğu sona erdiğine göre çoğu durum parçalanmış küçük anlara bağlı. Google , kullanıcılar için dört ana istek tanımlamış: Bilmek İstiyorum, Gitmek İstiyorum, Yapmak İstiyorum ve Satın Almak İstiyorum. Daha iyi içerikler ve daha iyi bir SEO için tüketicilere bu cevapları sunabilmelisiniz. Tüketici yolculuğundaki bu küçük anları tanımlayın ve bunu yaparken ürettiğiniz içeriğin onların soruları cevaplayıp cevaplayamadığını ele alın. Buna tüketicinin niyetiyle başlayın. Farkındalık sürecinde insanlar hangi bilgilere ihtiyaç duyuyorlar? Ve onlara satın alım sürecinde fayda sunan şey nedir?  Bu küçük soruların hepsine bir anda cevap bulamayabilirsiniz fakat en iyi olduğunuz kısmı belirleyip buna odaklanın.

Düzenli Test, SEO ve İçerik Üçgeni

İçerik pazarlamasında SEO sürekli devam eden bir süreçtir. İçerik stratejisini bilgilendirmek ve inşa etmek için SEO içgörülerini kullanmak önemlidir. Düzenli olarak testlerle içerik stratejisini veri ve içgörüleri kullanarak geliştirmelisiniz. SEO ve içeriğin efektifliğini tüketici yolculuğundaki anahtar noktalara göre ölçmeye yarayan değerlendirmeler yapmak oldukça önemlidir. Bunun için A/B testlerinden yararlanabilirsiniz. Başarılarınızdan öğreneceğiniz erken bilgilerle stratejinizi geliştirmelisiniz ve tekrardan neleri kullanabileceğinizi belirlemelisiniz. Ayrıca, düzenli olarak hedef kitlenizi denetlemek SEO trafiğinin sabit mi yoksa gelişmekte mi olduğunu anlamınızı sağlar.

Yüksek Performanslı Eski İçerikleri Güçlendirmek

SEO Ağacının Kökleri ve Meyveleri

SEO Ağacının Kökleri ve Meyveleri

 

Dijital pazarlama uzmanları genelde yeni içeriklere odaklanırlar fakat eski içerikler de pazarlama bileşiminde önemli rol oynar. Eski trafik SEO trafiğini etkilemeye devam edecektir çünkü hala bağlantılıdır. Dijital pazarlama uzmanları yüksek performans gösteren SEO içeriklerine yeniden bakmalı ve benzer konulardan yeni parçalar üreterek geri dönüş oranını arttırmalıdır.

İçerik ve SEO Stratejisi Kardeştir

SEO ve içerik pazarlama uzun ve maratonu andıran süreçlerdir. Fakat markalar için 6 aydan fazla sürecek girişimlere bütçe sağlamak oldukça zordur. Farklı yöntemlerle üç ay veya daha kısa sürede elde edilen içerik pazarlama stratejilerinizi belirleyebilirsiniz. Bu stratejiler haber bülteni aboneliği, e-ticarette daha çok satış veya sosyal medyada artan marka farkındalığı ile daha çok kurumlar arası potansiyeli sağlayabilir. SEO bu kazanımların ana bileşenidir. Daha çok ölçüm ile sonuçlar tespit edebilir, sonrasında bu sonuçları ve kazanımları yönetime taşıyarak programınızı geliştirmek için daha çok bütçe talep edebilirsiniz.

Temel Prensipleri Hep Aklınızda Tutun

Her gün içerik üretmeye odaklandığınızda SEO’nun temel prensiplerini atlama ihtimaliniz artabilir. Özellikle anahtar kelimeyi başlığın önüne koymak gibi büyük etkileri olan temek prensipleri atlamamakta fayda var.

Google İçin Değil, Kullanıcılar İçin Yazın

Günümüzün gelişmiş arama algoritmaları sağ olsun, pazarlamacılar makinelere ya da insanlara yazmak konusunda bir tercih yapmak zorunda kalmıyor. Fakat her zaman hedef kitlenize yazı yazmalısınız. Kullanıcıların bilgiyi ararkenki kullandığı doğal kelimeleri kullanmayı seçmelisiniz. Ayrıca marka faydası için değil, arama motoru sıralaması için yazmaya hiç ihtiyacınız yok. Bu durum yaygın bir ikilemdir. Sizden belirli tipte içerik istenebilir fakat eğer hedef kitleyle alakalı değilse, kitle bunu okumayacaktır. Markalar kitlelerle arasındaki güveni inşa edecek içerikler sunmalıdır. Bu da bir başka önemli konuyu öne çıkarır, kalite. Kullanıcılara istedikleri şeyleri hızlıca verebilmeye odaklanın ki onlar da hızlı bir karar verebilsinler. Organik bir büyüme için aratılmış verilerle destekli kaliteli bir içerik oldukça önemlidir.

Özele Hitap Etmekten Çekinmeyin

Dijital pazarlama uzmanları olarak doğru hedef kitleye ulaşmaya odaklanırız. Çoğumuz milyonlarca insanlara ulaşmasa bile eğer doğru hedef kitleye ulaşabilirsek işimizi doğru yapıyoruz demektir. Bu yüzden SEO stratejisinde de özele inmek bir sorun oluşturmaz. Örneğin özel bir kitleye hitap edecek içeriklerle arama hacminiz büyük olmasa bile onlar tarafından ulaşacağınız sonuçlar bir hayli tatmin edici olacaktır.

SEO Yeni Teknolojilerle Bağlantılı Olarak Çalışır

Yapay zeka, sesli arama ve diğer yenilikler çoğu pazarlamacının aklındadır. İyi haber, SEO içeriklerin tüm bu yeni mecralarda kullanılmasıyla en iyi daha iyi performans gösterir. Eğer hedef kitlenizin aradığı anahtar kelimeleri kullanıyorsanız ve bu anahtar kelimelerin birçok farklı türünü uyguluyorsanız büyük olasılıkla bulunabilirsiniz. Yeni teknolojiler gelse bile bu yapmış olduğunuz aksiyonlar bu teknolojilerle uyum içerisinde çalışacaktır.

SIM Creative & Digital olarak daima sizlere yardımcı olmaya hazırız. Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak daha çok insana fayda sağlamasına yardım edebilirsiniz. Aklınıza takılan bir nokta varsa lütfen yorum bırakmaktan çekinmeyin. Sıradaki yazımızda görüşmek üzere 🙂

Yorumlarınızı Bekliyoruz