Bizi Takip Edin:

Back To Top

İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İçerik pazarlaması oldukça güçlü bir iletişim stratejisi fakat hâlâ içerik pazarlamasının gücüne kanıt arayanlar için aşağıda bazı bilgiler, veriler ve istatistikler hazırladık. İçerik pazarlamasını doğru bir şekilde uyguladığınızda kesinlikle rakiplerinizi geçebilecek konuma sahip olacaksınız.

Trafik Artışı

Araştırmalara göre içeriklerini düzenli olarak denetleyip geliştiren ve güncel tutan şirketler bunu yapmayan şirketlere göre 7.8 kez daha fazla trafik alıyor. Bu biraz sarsıtıcı bir istatistik fakat takdir edersiniz ki oldukça önemli bir anlam taşıyor. Zamanlarını yaratıcı içerikler yaratmak için harcayan ve içeriklerini geliştiren şirketler uzun vadede birçok avantaja sahip oluyor.

Sosyal Medyanın Çekim Gücü

Sosyal medya. Facebook, Instagram ve Twitter gibi mecraların gücünü elinize almak için çabalıyor musunuz? Cevap hayırsa bu mecralara biraz daha fazla zaman ve dikkat ayırmalısınız. Yapılan araştırmalarda çoğu pazarlamacı haftada altı saatinizi sosyal medya pazarlamasına ayırmanız durumunda trafiğinizin artacağını söylemiştir. Bu neredeyse günde bir saat anlamına gelir ve çok da bir zaman değildir. Bugünden başlayın, bugün 1 saatinizi sosyal medya mecralarını efektif kullanmak için araştırma yapmaya ayırın.

Blog Yayınları 

Eğer yaratıcı sosyal medya içeriklerinizle birlikte blog içeriği paylaşımları da yapıyorsanız ki yapmalısınız, daha önce değinilmemiş konuları bulmaya zaman ayırın. Sonrasında oluşturduğunuz içeriği doğru tarihte ve markanızın tonunu içeren bir şekilde paylaşın. Blog yayınları arama motorlarında iyi çalışan bir fırsat. Blog aynı zamanda kitlelerin ilgisini çekebileceğiniz ve potansiyel müşterileri yakalayabileceğiniz bir araçtır. Araştırmalara göre son tüketiciye ürün satan şirketler içinde ayda 11 ya da daha fazla blog yazısı paylaşanlar, haftada bir blog paylaşımı yapanlara göre dört kat daha çok potansiyel müşteriye ulaşma şansına sahip oluyor.

Kişisel Dokunuşlar

Yapılan araştırmalarda tüketicilerin %71’inin kişiselleştirilmiş içerikleri daha çok tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca tüketicilerin %44’ü kişisel bilgilerini vermeyi daha fazla kişiselleştirilmiş içerik karşısında kabul etme niyetindedir. Tüketicilerin %78’i özelleştirilmiş içerik kullanan markalara karşı bir yakın bir takip içerisinde olduğunu söylemiştir. Bu da neredeyse her beş tüketiciden dördü anlamına gelmektedir. Tüketicilerin %82’si  kişiselleştirilmiş içerik kullanan şirketlere karşı pozitif hissettiğini, %70’i şirkete yakın hissettiğini belirtmiştir. İnsanlar kendilerini direkt olarak ilgilendiren içerikler istiyor. Eğer bu insanların nasıl hedefleneceğini ve bu insanlara nasıl ulaşacağınızı biliyorsanız içerik pazarlamanızın başarıya ulaşma ihtimali çok yüksektir. Eğer hedef kitlenizi tam olarak tanımlayamıyorsanız daha çok hedeflenmiş yaklaşıma ihtiyacınız var demektir. Bu durumda müşteri profilleri oluşturmaya çalışmalısınız.

Potansiyel Müşteri

Eğer bir içerik üretiyorsanız doğal olarak faydalanabileceğiniz potansiyel müşteriler bulma amacı içindesiniz. Bu da uzun formda detaylı yazılar yazarak gerçekleşebiliyor. Uzun formda içerikler, genelde en az 800 içeren içerikler, yazara düşüncesini daha rahat vurgulayabileceği ve okuyuculara büyük resmi anlatabileceği bir alan sağlar. Eğer potansiyel bir müşteri sizin belli bir alanda uzman olduğunuzu anlarsa konuya hakim olduğunuza kanaat getirip size güvenir. Siz de takdir edersiniz ki güven, iş ilişkilerindeki en önemli değerlerden biridir.

Maliyet

Çevrimiçi dünyada görünürlüğünüz arttıracak ve işinizin itibarını yükseltecek iyi hazırlanmış ve yaratıcı içerikler kulağa hoş geliyor fakat bu size ne kadara mâl olacak? Özellikle küçük çaplı şirketler için maliyet çok önemli bir etken. Neyse ki içerik pazarlaması bütün paranızı alıp götürecek bir yöntem değil. Araştırmalara göre içerik pazarlamasının maliyeti geleneksel reklamcılığa göre %62 daha az. Aynı zamanda harcanan her bir lira geleneksel reklamcılığa göre üç kat daha fazla getiri oluşturuyor. Dünyada para biriktirerek para kazanabileceğiniz hiçbir yol yok ama içerik pazarlamasını doğru uyguladığınızda bunu başarabilirsiniz.

Satışlar

Çoğu iş için bu en önemli şeydir. Eğer satışlarınız artmıyorsa yaptığınız aktiviteyi geliştirmeli ya da başka bir aktiviteye yönelmelisiniz. Araştırmalara göre içerik pazarlama bu konuda oldukça efektif. Şirketten şirkete yapılan ticaretlerde içerik pazarlama içeriklerine güvenip satın alma %51 oranında. %47 oranındaki insanlar ise üç ila beş civarında içerik görmenin bir satış danışmanı ile konuşmadan önce gerekli bir durum olduğuna inanıyor. İçerik pazarlama sadece insanlara iyi bir uzman olduğunuzu kanıtlamaz aynı zamanda insanların satış yapmalarını teşvik eder. Eğer müşterinize değer katıp onların faydasına bir ürün sunabiliyorsanız içerik pazarlamayı çok önemli ve kritik bir satış aracı olarak görebilirsiniz.

Post a Comment